Oglądaliście „Zniewolony.12 years a slave” ? Temat niewolnictwa rzadko pojawia się w amerykańskim kinie. Nie mówię o bajeczkach typu „Przeminęło z wiatrem”. Odważny był „Django” Tarantino ale dopiero McQueen pokazał jak było naprawdę. Lepiej późno niż wcale. Film oparty jest na prawdziwej historii. Uprowadzony gdzieś ze stanu Nowy York Solomon – wolny człowiek, mąż, ojciec, szanowana osoba zostaje wywieziony do Luizjany, gdzie pracuje jako niewolnik 12 lat. Mocne kino o bestialstwie wobec Murzynów. Ta prawda w „kraju wolnych ludzi” jest bardzo potrzebna.
Zdjęcia kręcono w Nowym Orleanie i Vacherie – czyli tu, w Luizjanie.